Розроблена система онлайн-навчання для журналістів, які висвітлюють вибори

Сьогодні в Національній спілці журналістівпрезентували модуль онлайн-навчання для журналістів, які висвітлюють вибори. На сайті є роз’яснення правових норм та практичні завдання.

Модуль є частиною системи «Виборком», розробленої за підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні на запит Центральної виборчої комісії.

На сайт можна зайти, зареєструвавшись, або ж анонімно:  у першому випадку система запам’ятає ті навчальні курси, завдання та бали, які отримав користувач.

Цільовою аудиторії сайту «Виборком»   в першу чергу є члени дільничих і окружних виборчих комісій – на сайті детально розписано етапи виборів та організацію роботи комісій. Окрім законодавчих норм, можна переглянути схеми і анімацію,  що моделюють засідання.

(Фрагмент з анімації)

«Інформація доступна для будь-якого користувача – і це важливо, бо кожному виборцю варто мати уявлення, чим керуються члени комісій, ухвалюючи рішення,  – зауважив Євген Побережний, співробітник з питань виборів та врядування Координатора проектів ОБСЄ в Україні. – Це корисно і для журналістів та спостерігачів, аби розуміти, як мають проходити засідання».

Роботі журналістів під час виборів присвячений окремий блок (у розділі «Каталоги»). «Готуючи навчальну програму для журналістів, ми намагались говорити про складне простими словами, – пояснила Людмила Опришко, медіаюрист. – Мова закону досить складна, тому що в короткому формулюванні треба вмістити дуже багато, тому складні правові норми ми викладали якомога простіше».  У кожному розділі теорія чергується з практикою – тренувальними вправами. Це є опис типових ситуацій, в які можуть потрапляти ЗМІ чи журналісти під час виборів та варіанти їх вирішення.

Як зазначив пан Побережний, навіть якщо журналіст не має часу читати теорію, практичні завдання допоможуть йому визначити свої слабкі місця у законодавстві. Доступ до кожного розділу є автономним, тобто всі питання можна дивитись окремо (для цього потрібно натиснути «Підписка на тему»).

Серед розділів є, зокрема, роз’яснення положень про інформаційне забезпечення виборів (в тому числі про порядок оприлюднення результатів опитувань громадської думки), право на здійснення фото- та відео зйомки, правила розміщення політичної реклами та агітації. На сайті є форми документів, які можуть знадобитися журналістам під час висвітлення виборів, та приклади позовів до суду.

Як пояснила пані Опришко, особливий акцент у модулі зроблено на механізмах публічності виборів, які надають закони, – тобто право безперешкодного доступу журналістів до усіх виборчих дільниць, в тому числі таких як лікарні чи тюрми.

Як відомо, в Україні є практика, коли цей «пільговий» статус ЗМІ під час виборів використовує  влада, політехнологи чи інші структури, видаючи журналістські посвідчення стороннім особам.  «Але ці вибори можуть бути унікальними для медіаспільноти, – наголосив Сергій Томіленко, перший секретар НСЖУ, – Оскільки це можуть бути перші вибори, на яких не буде масової видачі журналістських посвідчень стороннім особам як позаштатним кореспондентам. Ми засудужуємо такі дії та звертаємось до журналістів і редакторів з проханням не підігрувати цій практиці».

Систему «Виборком» запустили 2012 року для дистанційного навчання членів виборчих комісій перед парламентськими виборами. Нині навчальні матеріали оновлено відповідно до Закону «Про вибори Президента України».

«Мediasapiens»

Фото – vk.com

Print Friendly, PDF & Email

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *